Saab, Birleşik Arap Emirlikleri’ne giden iki GlobalEye uçağı için 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

Saab, Birleşik Arap Emirlikleri'ne giden iki GlobalEye uçağı için 1 milyar dolarlık anlaşma imzaladı

KOLOGNE, Almanya – İsveçli Saab, Birleşik Arap Emirlikleri’nden iki ek GlobalEye casus uçağı için 1 milyar dolar değerinde çok beklenen bir sipariş aldığını açıkladı.

Sözleşme, ülkenin, Saab’ın Erieye uzun menzilli radarı ve diğer gözetleme sensörleriyle donatılmış Bombardier Global 6000 iş jetlerinden oluşan GlobalEye’ın ilk üç kopyasını taahhüt ettiği 2015 anlaşmasının bir uzantısıdır. Bu düzenleme, şu anda meyvelerini vermekte olan iki ek satın alma seçeneği içeriyordu.

Saab CEO’su Micael Johansson, yaptığı açıklamada, “Birleşik Arap Emirlikleri’nin Saab’a ve çözümlerimize büyük bir güven göstermeye devam etmesinden gurur duyuyoruz” dedi. “Bu, Saab’ın ileri teknoloji konusunda en son teknolojide kaldığını gösteriyor. Global Eye programı plana göre işliyor ve müşteri ile verimli bir işbirliğimiz var. “

Saab, İsveç’teki Gothenburg, Linköping, Arboga, Järfälla ve Luleå ve Güney Afrika’daki Centurion tesislerini kullanarak iki yeni uçak üzerindeki çalışmaların 2025 yılına kadar tamamlanmasını bekliyor.

Şirket, sözleşmenin imzalanmasının 30 Aralık’ta gerçekleştiğini, bunun da Saab’ın 2020 bilançosunda yer ayırtabileceği anlamına geldiğini söyledi.

Bir cevap yazın